Žádám o radu ohledně autorských práv

Obecná diskuze o korálcích a korálkování

Žádám o radu ohledně autorských práv

Příspěvekod nikpat » pát 07. led 2011 17:56:20

Vím, že se to už někde probíralo....obecně, ale já mám teď konkrétní problém a zajímal by mě váš názor, či rady nebo připomínky. Je to rochu delší - hodně dlouhé :mrgreen: , tak mi nenadávejte :mrgreen:

Jde o to, že se na webu "Originální výrobky" objevily moji andílci, pochopitelně ne ode mě :cry:
http://www.originalvyrobky.cz/d--vanocni-andel.html
http://www.originalvyrobky.cz/d--koralkovy-andel.html

Začala jsem to řešit přes vzkazy:

Od koho: nikpat
Předmět: Autorská práva
Text: Dobrý den, je mi líto, ale budete muset stáhnout z prodeje Vaše anděly. Tento anděl je mým autorským výtvorem, já jsem ho vymyslela a udělala na něj návod a proto podléhá autorským právům. Anděla nesmíte veřejně prodávat, můžete si ho udělat jen pro svou vlastní potřebu. Petra Vodrážková - nikpat

Od koho: Bižulenka
Předmět: RE:Autorská práva
Text: Dobrý den, tento návod jsem našla v korálkovém časopise jako návod, nikoliv na netu.

Od koho: nikpat
Předmět: RE:RE:Autorská práva
Text: Ano, to vím, já jsem ho časopisu Korálki poskytla a právě tím, že byl návod otištěn, včetně mého jména, stal se mým autorským. viz. http://nikpat.wz.cz/2010/09/Navod-na-andelicka.html

Od koho: Bižulenka
Předmět: RE:RE:RE:Autorská práva
Text: Tak mi prosím zrušte celý účet, děkuji

Od koho: nikpat
Předmět: RE:RE:RE:RE:Autorská práva
Text: Milá Lenko, nejde mi o zrušení vašeho účtu, jde mi o ty andělíčky, nemusíte být uražená a myslím, že ani dotčená. Nejste první, s kým anděly řeším, ale jste první, kdo po mně chce, abych nu zrušila celý účet...nějak to nechápu, děláte hezké stromečky, proč se toho chcete vzdát???

Poté už nebyly žádné vzkazy a také se nic nedělo, andělé jsou tam dodnes :cry:

Obrátila jsem se tedy na provozovatelku webu:

Dobrý den,
mám problém s jednou Vaší prodávající - http://www.originalvyrobky.cz/Bizulenka
Ve svém obchůdku nabízí k prodeji dva kusy vánočních andílků, které jsou mým autorským dílem.
http://www.originalvyrobky.cz/d--vanocni-andel.html
http://www.originalvyrobky.cz/d--koralkovy-andel.html
Sama jsem ho vytvořila, udělala na něj návod a poskytla jsem návod časopisu Korálki. Tím, že byl tento návod otištěn včetně mé přezdívky - nikpat a mého jména - Petra Vodrážková, se stal mým autorským. Kdokoli si ho může kdykoli udělat pro svou vlastní potřebu a nesmí jej dál nabízet k prodeji.
Bižulenku jsem na tuto skutečnost upozornila, ale k ničemu to nevedlo, viz. kopie mé originální pošty.
Pak už se mi slečna či paní neozvala. Četla jsem Vaše obchodní podmínky a našla jsem tam, že:
Provozovatel také není odpovědný za případné porušování autorských práv majitele obchůdku (prodávajícího).
Jenže v obchodních podmínkách uvádíte i toto:
Výrobky (zboží), které se na portálu „Originál výrobky.cz“ nesmí prodávat:
- Je zakázáno nabízet zboží, jehož prostřednictvím dochází k porušování duševního vlastnictví (porušování práv k ochranným známkách, označení původu, nelegální rozmnoženiny autorských děl)
- Je zakázáno prodávat kopie děl jiných tvůrců a porušovat tak autorská práva.
Žádám Vás tímto o zjednání nápravy.
Děkuji a přeji hezký den Petra Vodrážková - nikpat

Načež mi paní provozovatelka odpověděla toto:
Dobrý den paní Vodrážková,
četla jsem Váš email a popravdě řečeno, tohle je vždy velmi složité.
Chápu Vaše pocity, já sama jsem poskytla desítky návodů a postupů pro různá vydavatelství či nakladatelství.
Proto vím, že každý vydavatel časopisů či nakladatel knih řeší autorská práva jinak. Vždy vše záleží na smlouvě, kterou máte Vy s konkrétním časopisem uzavřenou.
V obchodních podmínkách máme sice uvedeno, že je zakázáno prodávat výrobky, které by autorská práva porušovala, ale zároveň také nejsme odpovědní za to, pokud bude prokázáno, že se tak stalo.
Nejlepší bude, pokud se s dotyčným obchůdkem, o kterém se domníváte, že kopíruje Vaše nápady, domluvíte na stažení.
Věřím, že se jistě domluvíte.
Přeji pěkný den
S pozdravem
Lucie Dvořáková

Moje reakce:
Dobrý den, paní Dvořáková,
vím, že je to hodně složité... V mailu jsem Vám i zkopírovala zprávy, které mezi mnou a obchůdkem oné dotyčné proběhly, bohužel bez úspěchu. Proto jsem se obracela se svou žádostí na Vás a žádala Vás o nějaké sjednání nápravy. Veškeré domluvy byly zbytečné, paní prostě nechce anděly smazat.
Myslím si, že když nic jiného (porušení autorského zákona), tak je to velmi nemorální a je to "kopie díla jiného tvůrce" (ve Vašich obchodních pomínkách - Je zakázáno prodávat kopie děl jiných tvůrců a porušovat tak autorská práva.), a to máte jasně napsáno v obchodních podmínkách, které dotyčná odsouhlasila a Vy byste je, jako provozovatel a majitel servru, měla respektovat a dodržovat
Opravdu už nevím, jak jinak "donutit" dotyčnou, aby dodržovala Vaše obchodní podmínky a nepoškozovala mé jméno, které je mezi korálkářkami dost známé (všechny ví, že bych takový s odpuštěním "paskvil", který paní vytvořila, nevystavila).
V obchodních podmínkách máte také jasně napsáno: Provozovatel si vyhrazuje právo nepovolit prodej nějakého výrobku a odstranit je ze systému a to bez udání důvodu.
Provozovatel jste Vy, proto jsem se na Vás se svou žádostí obrátila, když selhala domluva s dotyčnou.
Děkuji za pochopení a přeji hezký den Petra Vodrážková

A odpověď:
Paní Vodrážková,
máte sice pravdu, že to všechno v obchodních podmínkách máme, ale také tam máme, že provozovatel není povinnen řešit jakékoliv spory týkající se autorských práv.
Jinými slovy, nejsme kompetentní k řešení tohoto problému. To přísluší jiným institucím.
Věřím, že se spolu ještě dohodnete a vše dopadne k oboustranné spokojenosti.
Přeji Vám také hezký den
Lucie Dvořáková

Takže: závěr??? NIC!!!!! Co s tím???? Poraďte plíííííííís :cry:
Budu ráda za jakýkoli názor.
www.nikpat.wz.cz
nikpat.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
nikpat
 
Příspěvky: 228
Registrován: úte 09. čer 2009 19:14:46
Bydliště: Tachov

Re: Autorská práva

Příspěvekod Eluška » sob 08. led 2011 17:48:14

Nejsem právník a na to by asi odpovídat měl právě on. Jenže to by pak nikdo nemohl už skoro nic vyrábět a prodávat, protože podle mého je vždycky něco kopie něčeho...Takže by na Zemi asi bylo jen pár lidí, kteří by mohli bižuterii vyrábět a prodávat. Třeba teď jsem si zkusila podle časopisu Korálki donut. Znamená to, že bych ho nikdy nemohla prodat? Podle mého je to dost ošemetné, když už jste jednou poskytla tento návod veřejnosti....
Eluška
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 28. zář 2010 16:26:38

Re: Autorská práva

Příspěvekod Eluška » sob 08. led 2011 18:57:28

Tak teď jsem se mrkla do časopisu Korálki a oni to mají tedy ošetřené tak, že výtvory u nich uveřejněné se kopírovat pro komerční užití nesmí. Takže ve vašem případě byste měla být v právu. Ale je problém, jestli třeba není návod ještě někde jinde. Třeba onen zmiňovaný donut jsem našla na dalším 5 stránkách a samozřejmě bez autora.
Eluška
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 28. zář 2010 16:26:38

Re: Autorská práva

Příspěvekod nikpat » sob 08. led 2011 19:24:17

Eluška píše:Tak teď jsem se mrkla do časopisu Korálki a oni to mají tedy ošetřené tak, že výtvory u nich uveřejněné se kopírovat pro komerční užití nesmí. Takže ve vašem případě byste měla být v právu. Ale je problém, jestli třeba není návod ještě někde jinde. Třeba onen zmiňovaný donut jsem našla na dalším 5 stránkách a samozřejmě bez autora.


No právě: návod vyšel v časopisu Korálki a já ho mám naskenovaný na webovkách. Jednou za čas projíždím net, a pokud někde návod objevím, tak požádám provozovatele webu o stažení. Ještě jsem s tím neměla nikdy problém, spíš se mi ještě omlouvají, že to nevěděli. To samé s anděly, nikdy nijak závažnější problém, ale teď najednou dvě takové paní, se kterými není žádná domluva. Ještě to samé řeším i na Fléru, ale tam se mi neozval ani admin, takže co bych po nich jako měla chtít, že jo? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
www.nikpat.wz.cz
nikpat.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
nikpat
 
Příspěvky: 228
Registrován: úte 09. čer 2009 19:14:46
Bydliště: Tachov

Re: Autorská práva

Příspěvekod Angela » ned 09. led 2011 12:21:43

Návody na donuty jsem videla v beadworku, bead style a nejakem korejskem časáku. Takže jim taky píšete, že jste ten návod vymyslela a že porušují autorská práva? Nebo jste byla jen u nás v CZ rychlejší, udělala ho a šla s tím do Korálki a tam Vám ho vydali. Ale to ještě podle mne neznamená, že si můžete nárokovat autorství .

Donuta není nic tak složitýho.
Angela
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 09. bře 2010 22:58:39

Re: Autorská práva

Příspěvekod nikpat » ned 09. led 2011 12:26:05

Angela píše:Návody na donuty jsem videla v beadworku, bead style a nejakem korejskem časáku. Takže jim taky píšete, že jste ten návod vymyslela a že porušují autorská práva? Nebo jste byla jen rychlejší, udělala ho a šla s tím do Korálki a tam Vám ho vydali. Ale to ještě podle mne neznamená, že si můžete nárokovat autorství .

Docela síla.


Nikdy jsem neřekla, že návod na donut je můj, psala jsem o andělovi, který je prokazatelně můj. V Korálki zveřejnili spolu s návodem i mé jméno, coby autora.
www.nikpat.wz.cz
nikpat.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
nikpat
 
Příspěvky: 228
Registrován: úte 09. čer 2009 19:14:46
Bydliště: Tachov

Re: Autorská práva

Příspěvekod Angela » ned 09. led 2011 12:39:18

nikpat píše:
Angela píše:Návody na donuty jsem videla v beadworku, bead style a nejakem korejskem časáku. Takže jim taky píšete, že jste ten návod vymyslela a že porušují autorská práva? Nebo jste byla jen rychlejší, udělala ho a šla s tím do Korálki a tam Vám ho vydali. Ale to ještě podle mne neznamená, že si můžete nárokovat autorství .

Docela síla.


Nikdy jsem neřekla, že návod na donut je můj, psala jsem o andělovi, který je prokazatelně můj. V Korálki zveřejnili spolu s návodem i mé jméno, coby autora.


Prokazatelně? Myslím, že se tohle prokazuje hodně těžko. Já na andílky nejsem, tak jsem je nikdy extra neprohlížela, tak nevím.

Spíš jsem reagovala na to - je napsané v Koralki, že se to nesmí používat a přitom je to na každém rohu (myslím tím teď ty donuty) a nejen to.

Někdy mi přijde, že si tady a na fleru - hlavně u korálkování spousta lidí myslí, že člověk asi nedělá nic jinýho než čumí po netu, kde by co obšlehl.
Angela
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 09. bře 2010 22:58:39

Re: Autorská práva

Příspěvekod regi.m » ned 09. led 2011 12:41:47

Autorská práva jsou strašně ošemetná věc...pokud cítíš křivdu, je nejjednodušší se poradit s právníkem, stejně tak, pokud v korálcích podnikáš, tak máš třeba nějakého poradce, kdo ti dělá daně a pod. (pokud si to neděláš sama), takže bych se obracela na tuto stranu. Pokud jsi v právu (sorry, jsem nestraná), tak si dovedu představit, že právník napíše zůčastněné straně číslo 2 i 3 dopis, něco jako výzvu, dle paragrafu toho a toho, zákona toho Vás žádáme o stažení anděla z prodeje....jinak se vystavujete trestnímu stíhání atd....a tak podobně...a jde jen o to, kam až si ochotná jít, jestli třeba i případně k soudu...

Nevím, jestli když uděláš na něco návod, podepíšeš se jako autor, tak už máš autorská práva na veškeré věci s tím spojené....vždyť třeba taková obšitá koule...návodů je spousta a právě i v Korálki byl kdysi dávno jeden návod od české holčiny, taky podepsaný a znamená to, že už tím pádem koule nemůže nikdo prodávat, i když to prokazatelně dělal dle zcela jiného návodu ? (to jen taková řečnická otázka).

V Beadworku č. october/november 2010 je krásný článek právě o tomto, o kopírování děl, co je slušnost, je tam něco jako etický kodex korálkářky...je to tam moc pěkně napsáno...škoda, i bych to sem naskenovala, jenže to bych zase asi porušila jejich autorská práva :) . (tot teď nemyslím na tebe, ale obecně, na všechny korálkářky, aby jsi si to nebrala osobně)...

Snad se nad mým příspěvkem neurazíš....nebo nerozčílíš ;)
regi.m
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte 09. čer 2009 15:50:59
Bydliště: Valašsko

Re: Autorská práva

Příspěvekod nikpat » ned 09. led 2011 12:57:47

regi.m píše:Autorská práva jsou strašně ošemetná věc...pokud cítíš křivdu, je nejjednodušší se poradit s právníkem, stejně tak, pokud v korálcích podnikáš, tak máš třeba nějakého poradce, kdo ti dělá daně a pod. (pokud si to neděláš sama), takže bych se obracela na tuto stranu. Pokud jsi v právu (sorry, jsem nestraná), tak si dovedu představit, že právník napíše zůčastněné straně číslo 2 i 3 dopis, něco jako výzvu, dle paragrafu toho a toho, zákona toho Vás žádáme o stažení anděla z prodeje....jinak se vystavujete trestnímu stíhání atd....a tak podobně...a jde jen o to, kam až si ochotná jít, jestli třeba i případně k soudu...

Nevím, jestli když uděláš na něco návod, podepíšeš se jako autor, tak už máš autorská práva na veškeré věci s tím spojené....vždyť třeba taková obšitá koule...návodů je spousta a právě i v Korálki byl kdysi dávno jeden návod od české holčiny, taky podepsaný a znamená to, že už tím pádem koule nemůže nikdo prodávat, i když to prokazatelně dělal dle zcela jiného návodu ? (to jen taková řečnická otázka).

V Beadworku č. october/november 2010 je krásný článek právě o tomto, o kopírování děl, co je slušnost, je tam něco jako etický kodex korálkářky...je to tam moc pěkně napsáno...škoda, i bych to sem naskenovala, jenže to bych zase asi porušila jejich autorská práva :) . (tot teď nemyslím na tebe, ale obecně, na všechny korálkářky, aby jsi si to nebrala osobně)...

Snad se nad mým příspěvkem neurazíš....nebo nerozčílíš ;)


Nerozčílím se, ani se neurazím ;)
Vím, že je to strašně složité, ten anděl je opravdu můj vlastní výtvor.
Kdysi jsem jako první tady v Čechách udělala návod na motanici a dnes ji dělá každá druhá korálkářka, to samé s návodem, každá si udělá svůj vlastní návod. Motanici nemůžu řešit, našla jsem ji na nějakých stránkách - jen fotku, návod neexistoval, a pak jsem špekulovala, jak ji udělat a napsala návod a dala ho na své webovky a tehdejší Rionelino forum, tím se návod stal veřejným. Ale s andělem je to opravdu jinak...
je to moje miminko ;)
www.nikpat.wz.cz
nikpat.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
nikpat
 
Příspěvky: 228
Registrován: úte 09. čer 2009 19:14:46
Bydliště: Tachov

Re: Autorská práva

Příspěvekod LejdyTerr » ned 09. led 2011 13:10:35

Teď se na mě asi hodně lidí naštve, ale já osobně si myslím, že dokud to člověk nemá patentované nebo nemá ochrannou známku, tak to můžou i ostatní použít. Všechno už tady je jednou a pokud nechci, aby někdo dělal to co umím já, tak neposkytnu návod. Už se to strašně mockrát řešilo v souvislosti s Korálki, že lidé návody používají a následně prodávají....
Uživatelský avatar
LejdyTerr
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned 26. pro 2010 21:41:44

Re: Autorská práva

Příspěvekod nikpat » ned 09. led 2011 13:46:39

LejdyTerr píše:Teď se na mě asi hodně lidí naštve, ale já osobně si myslím, že dokud to člověk nemá patentované nebo nemá ochrannou známku, tak to můžou i ostatní použít. Všechno už tady je jednou a pokud nechci, aby někdo dělal to co umím já, tak neposkytnu návod. Už se to strašně mockrát řešilo v souvislosti s Korálki, že lidé návody používají a následně prodávají....


Jj, můžeš si být jistá, že už NIKDY žádný svůj vlastní návod nezveřejním. Nemám na to, abych si je nechala patentovat, takže to vyřeším takhle.
www.nikpat.wz.cz
nikpat.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
nikpat
 
Příspěvky: 228
Registrován: úte 09. čer 2009 19:14:46
Bydliště: Tachov

Re: Autorská práva

Příspěvekod LejdyTerr » ned 09. led 2011 14:03:42

nikpat - já jsem to nemyslela zle ;) . Jen prostě jiná obrana není. Když pak andělíčky vystavíš k prodeji, tak kdo kopíruje nápady to z výrobku neokouká a ten kdo by okoukal má větší fantazii, takže si vymyslí svoje *jump*
Uživatelský avatar
LejdyTerr
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned 26. pro 2010 21:41:44

Re: Autorská práva

Příspěvekod nikpat » ned 09. led 2011 15:02:12

LejdyTerr píše:nikpat - já jsem to nemyslela zle ;) . Jen prostě jiná obrana není. Když pak andělíčky vystavíš k prodeji, tak kdo kopíruje nápady to z výrobku neokouká a ten kdo by okoukal má větší fantazii, takže si vymyslí svoje *jump*


Já vím, že jsi to nemyslela zle, ani jsem to tak nebrala ;) Jen si prostě svoje nápady budu syslit :D
www.nikpat.wz.cz
nikpat.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
nikpat
 
Příspěvky: 228
Registrován: úte 09. čer 2009 19:14:46
Bydliště: Tachov

Re: Autorská práva

Příspěvekod Morgainne » ned 09. led 2011 16:46:58

nikpat, teď se, prosím, nenaštvi, vůbec to není proti tobě, myslím to naprosto obecně. Jen jsem chtěla podotknout, čeho jsem si poslední dobou všimla v souvislosti s korálkováním.

Zdá se mi, že Fler a podobné prodejní servery, nebo i soukromé e-shopy, hodně korálkářek "zkazily". Vysvětlím:
Ještě si pamatuju dobu, kdy začínalo původní Rionelino fórum a v těch dobách se jen výjimečně objevily plamenné diskuze o tom, kdo co komu okopíroval. Holky tvořily pro radost, bez nějaké zášti si navzájem radily a poskytovaly návody. Šlo prostě o radost z korálkování a když se objevilo dílko, které se zjevně někým inspirovalo, tak ta dotyčná byla ve většině případů ráda, že je vzorem pro ostatní, začínající, atd. a brala to jako poctu.

Od té doby, co se z korálkování stal "obchod", tak je hned každý druhý návod autorský, pokud se náhodou stane, že "nápady lítají vzduchem" a dvě korálkářky vyrobí nezávisle na sobě něco podobného, tak už daleko častěji vznikají hádky, kdo byl první a kdo může a kdo už ne. Tím samozřejmě nechci obhajovat naprosté kopírování včetně barvy korálků, ale zdá se mi, že je ten náš malý korálkářský svět najednou víc nepřátelský než dřív.

Když to vezmu za sebe: kdyby se mi ozvali z Korálki, že chtějí návod na něco, co jsem vyrobila (což bych se divila ještě další týden :lol: ), já ho napsala a nafotila, tak absolutně nečekám, že si podle něj každý vyrobí jen pro sebe a víc nic. Tím, že bych ho zveřejnila, automaticky počítám s tím, že podle něj někdo bude vyrábět a prodávat, ať už na Fleru nebo někde v sámošce na dědině (kde to ani nezjistím), i kdyby bylo v Korálki desetkrát napsané, že se to nemůže. A taky si myslím, že u ničeho si nemůžu být stoprocentně jistá, že to nenapadlo taky někoho jiného nezávisle na mě, takže s hádkami, že je to jen moje, bych byla opatrná. (ne každý čte Korálki, že?)

Je mi tak nějak líto, že se už z velké části ztratilo to původní nadšení z tvoření a mnohem víc už jde o peníze.
Uživatelský avatar
Morgainne
Stálý člen fóra
 
Příspěvky: 1141
Registrován: pát 20. lis 2009 8:21:41
Bydliště: Brno

Re: Autorská práva

Příspěvekod LejdyTerr » ned 09. led 2011 16:52:04

Morg - s tím se nedá nesouhlasit *thup*
Uživatelský avatar
LejdyTerr
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned 26. pro 2010 21:41:44

Re: Autorská práva

Příspěvekod Denčí » ned 09. led 2011 17:38:16

Tak jsem prvně myslela že na to nebudu ani reagovat ale tak nějak mě to vzalo že se taky ozvu. Ty tady pišeš že je to tvůj návod tvoje miminko a představ si že třeba já si našla andilka na netu na fotce patlala jsem se snim 4hodky a nakonec se mi povedl a po čase jsem začala kupovat Koralki a v Rooya měli i spětné díly tak jsem si všechny dokoupila a oběvila tvuj návod a koukala na něho že se dá udělat mnohem jednodušeji než jsem ho motala já. Myslíš si že je toto taky porušení tvého autorského práva? Jinak nic proti tobě.
Denčí
 
Příspěvky: 411
Registrován: pát 03. črc 2009 7:02:02
Bydliště: Příbram
Úroveň: mírně pokročilá pořád je se čemu učit krytiku příjmám

Re: Autorská práva

Příspěvekod nikpat » ned 09. led 2011 19:02:14

Denčí píše:Tak jsem prvně myslela že na to nebudu ani reagovat ale tak nějak mě to vzalo že se taky ozvu. Ty tady pišeš že je to tvůj návod tvoje miminko a představ si že třeba já si našla andilka na netu na fotce patlala jsem se snim 4hodky a nakonec se mi povedl a po čase jsem začala kupovat Koralki a v Rooya měli i spětné díly tak jsem si všechny dokoupila a oběvila tvuj návod a koukala na něho že se dá udělat mnohem jednodušeji než jsem ho motala já. Myslíš si že je toto taky porušení tvého autorského práva? Jinak nic proti tobě.


Nejsem proti tomu, aby si kdokoli andílka udělal, kvůli tomu jsem ten návod dělala, aby si mohla udělat každá šikulka a byla jsem hodně ráda, když se někomu andílek povedl. Mně jde jen o to, že to pak někdo nabízí VEŘEJNĚ k prodeji.
Jestli máš Korálki leden/únor 2009, tak si tam přečti čl. na str.36 - 37 Autorská práva, pak možná pochopíš, o co mi jde.
Na netu je k dispozici jeden jediný návod, a ten je na mých webovkách, pokud ho někde najdu, tak napíšu provozovateli a požádám o stažení. Nikdy se mi nestalo, že by s tím byl nějaký problém.
www.nikpat.wz.cz
nikpat.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
nikpat
 
Příspěvky: 228
Registrován: úte 09. čer 2009 19:14:46
Bydliště: Tachov

Re: Autorská práva

Příspěvekod gianelle » ned 09. led 2011 19:30:22

jen chci poprosit, aby se to tu zase nezvrhlo ve stostránkový flame, jak posledně když se na starém CBW řešila autorská práva
Uživatelský avatar
gianelle
Admin / Borkyně měsíce II
 
Příspěvky: 2803
Registrován: úte 09. čer 2009 14:54:44
Bydliště: Šumperk +- 7 km / občas Brno
Úroveň: Dammit, Jim, I'm a beader, not an admin!

Re: Autorská práva

Příspěvekod Margot » ned 09. led 2011 20:03:09

nemůžu než nesouhlasit s Morgainne...na korálkování jsem se teda dala teprve nedávno, ovšem řešit takové capiny jako jsou autorská práva k nějakému návodu mi přijde (zrovna co se týče korálkování) totálně scestné... hlavně proto, že si nemyslím, že se jedná o artikl, kterým by někdo vydělal nějaké velké prachy, takže proč se hádat kvůli pár korunám, které si někdo takhle vydělal? mě, pokud bych nějaký návod náááááááhodou (což asi těžko :-D vymyslela, by bylo spíš potěšením, že to někoho zaujalo natolik, aby to používal a pokud se mu v tom daří, tak bych mu to spíš přála, než se s ním handrkovala.... no můj názor :-) není mířen proti tobě, Nikpat, jenom můj úhel pohledu :-)
Uživatelský avatar
Margot
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 204
Registrován: sob 10. črc 2010 17:38:07
Bydliště: Gottwaldov čili Zlín :-)
Úroveň: skoropokročilá korálkářka :-)

Re: Autorská práva

Příspěvekod nikpat » ned 09. led 2011 20:06:14

gianelle píše:jen chci poprosit, aby se to tu zase nezvrhlo ve stostránkový flame, jak posledně když se na starém CBW řešila autorská práva


Gi, prosím tě, smaž toto téma. Děkuji
www.nikpat.wz.cz
nikpat.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
nikpat
 
Příspěvky: 228
Registrován: úte 09. čer 2009 19:14:46
Bydliště: Tachov

Re: Autorská práva

Příspěvekod gianelle » ned 09. led 2011 20:08:42

jéžiš, v žádném případě jsem to nemyslela proti tobě a ani nijak zle, jenom je mi jasné že toto téma může být poněkud kontroverzní a nechci aby se to zvrhlo špatným směrem - a dokud se to tu nezvrhne, není důvod mazat.
Uživatelský avatar
gianelle
Admin / Borkyně měsíce II
 
Příspěvky: 2803
Registrován: úte 09. čer 2009 14:54:44
Bydliště: Šumperk +- 7 km / občas Brno
Úroveň: Dammit, Jim, I'm a beader, not an admin!

Re: Autorská práva

Příspěvekod nikpat » ned 09. led 2011 20:21:19

gianelle píše:jéžiš, v žádném případě jsem to nemyslela proti tobě a ani nijak zle, jenom je mi jasné že toto téma může být poněkud kontroverzní a nechci aby se to zvrhlo špatným směrem - a dokud se to tu nezvrhne, není důvod mazat.


Chápu, jen si myslím, že je toto téma o ničem, chtěla jsem jen radu...ne rozebírání autorských práv jako takových :( :( :(
www.nikpat.wz.cz
nikpat.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
nikpat
 
Příspěvky: 228
Registrován: úte 09. čer 2009 19:14:46
Bydliště: Tachov

Re: Autorská práva

Příspěvekod gianelle » ned 09. led 2011 20:29:29

no, zkusíme změnit aspoň předmět tématu, ten stávající je takový dost obecný a spoustu lidí to svede k té obecné diskuzi
Uživatelský avatar
gianelle
Admin / Borkyně měsíce II
 
Příspěvky: 2803
Registrován: úte 09. čer 2009 14:54:44
Bydliště: Šumperk +- 7 km / občas Brno
Úroveň: Dammit, Jim, I'm a beader, not an admin!

Re: Autorská práva

Příspěvekod regi.m » pon 10. led 2011 7:45:45

nikpat píše:
gianelle píše:jéžiš, v žádném případě jsem to nemyslela proti tobě a ani nijak zle, jenom je mi jasné že toto téma může být poněkud kontroverzní a nechci aby se to zvrhlo špatným směrem - a dokud se to tu nezvrhne, není důvod mazat.


Chápu, jen si myslím, že je toto téma o ničem, chtěla jsem jen radu...ne rozebírání autorských práv jako takových :( :( :(


A ta rada tu párkrát zazněla... jít za právníkem. Pokud cítíš křivdu a žádná ze stran s tebou nekomunikuje, nebo hází odpovědnost na tu další, tak ti nic jiného nezbývá...
Upřímně mi přijde i trošku, prosím, nezlob se, naivní, v dnešní době, ...dobře, něco vytvořit, něco svého, ale dát návod na webovky a do časopisu a domnívat se, že si to každý vyrobí jen pro sebe...narazila jsi tu na jednu paní, která je prodává, ale možná jsou desítky dalších, na které ani nenarazíš...
regi.m
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte 09. čer 2009 15:50:59
Bydliště: Valašsko

Re: Žádám o radu ohledně autorských práv

Příspěvekod Moirain » pon 10. led 2011 10:04:51

LejdyTerr píše:Teď se na mě asi hodně lidí naštve, ale já osobně si myslím, že dokud to člověk nemá patentované nebo nemá ochrannou známku, tak to můžou i ostatní použít. Všechno už tady je jednou a pokud nechci, aby někdo dělal to co umím já, tak neposkytnu návod. Už se to strašně mockrát řešilo v souvislosti s Korálki, že lidé návody používají a následně prodávají....


Nemáš pravdu, dělám v oboru průmyslových práv a autorská práva má dotyčný okamžikem vzniku díla a tyto trvají od vzniku díla do 70 let po smrti autora. Copak si autoři knih, či obrazů nechávají registrovat ochranné známky, nebo patenty? (nehledě na to, že z patentovatelnosti jsou vyjmuta umělecká díla) Ochranná známka slouží k naprosto jiným účelům, užitné vzory - no jsou prodejkyně, které se tím na Fléru ohání a dokonce ho mají zapsaný, ale je jin dobrý akorát tak ..., protože jakmile to bylo známo před datem přihlášení užitného vzoru, není nic jednoduššího, než podat návrh na výmaz a na 99 % se jejich úžasný užitný vzor vymaže. Patentovat to nelze, protože nevzniklo nic, co by se od dané techniky a provedení nečekalo. Možná průmyslový vzor, ale jen na jediné konkrétní provedení. Vhodné třeba pro výrobce bižuterie ve velkém, kde si nechají chránit jednotlivé vzory šperků.
Každopádně, je-li návod originální, tak podléhá autorské ochraně. Ovšem, jakmile se změní nějaká drobnost, už se tím autorským právům vyhnete.

Podstatou věci je, že dotčená prodejkyně přiznala, že je to podle konkrétního návodu, takže porušuje autorská práva.
Moirain
 
Příspěvky: 108
Registrován: stř 17. čer 2009 12:29:41

Re: Žádám o radu ohledně autorských práv

Příspěvekod TRZ04 » pon 10. led 2011 11:44:28

Moirain píše: Ovšem, jakmile se změní nějaká drobnost, už se tím autorským právům vyhnete.

Jak jsem psala už na minulém fóru...když jsem psala bakalářku, bylo nám řečeno, že musíme pozměnit sem tam nějaké slovo, abychom se vyhnuly kopírování. Stejně si to vysvětluji i zde...pokud tam dotyčná slečna dala např. do obloučků sukně místo 5 korálů třeba 7, tak už je to jiný vzor, přestože ve výsledku vypadá skoro stejně. A to se ti bude dokazovat a zkoumat asi špatně. Jinak jsem taky pro to, abys vyhledala právníka, pokud to chceš nějak řešit. Nicméně mě spíš zaráží, že to umístila na server ORIGINÁLNÍCH výrobků... :o
TRZ04
Stálý člen fóra
 
Příspěvky: 525
Registrován: stř 10. čer 2009 10:44:58
Bydliště: Žďár nad Sázavou/Hlinsko v Čechách

Re: Autorská práva

Příspěvekod desejka » pon 10. led 2011 14:44:41

Morgainne píše:nikpat, teď se, prosím, nenaštvi, vůbec to není proti tobě, myslím to naprosto obecně. Jen jsem chtěla podotknout, čeho jsem si poslední dobou všimla v souvislosti s korálkováním.

Zdá se mi, že Fler a podobné prodejní servery, nebo i soukromé e-shopy, hodně korálkářek "zkazily". Vysvětlím:
Ještě si pamatuju dobu, kdy začínalo původní Rionelino fórum a v těch dobách se jen výjimečně objevily plamenné diskuze o tom, kdo co komu okopíroval. Holky tvořily pro radost, bez nějaké zášti si navzájem radily a poskytovaly návody. Šlo prostě o radost z korálkování a když se objevilo dílko, které se zjevně někým inspirovalo, tak ta dotyčná byla ve většině případů ráda, že je vzorem pro ostatní, začínající, atd. a brala to jako poctu.

Od té doby, co se z korálkování stal "obchod", tak je hned každý druhý návod autorský, pokud se náhodou stane, že "nápady lítají vzduchem" a dvě korálkářky vyrobí nezávisle na sobě něco podobného, tak už daleko častěji vznikají hádky, kdo byl první a kdo může a kdo už ne. Tím samozřejmě nechci obhajovat naprosté kopírování včetně barvy korálků, ale zdá se mi, že je ten náš malý korálkářský svět najednou víc nepřátelský než dřív.

Když to vezmu za sebe: kdyby se mi ozvali z Korálki, že chtějí návod na něco, co jsem vyrobila (což bych se divila ještě další týden :lol: ), já ho napsala a nafotila, tak absolutně nečekám, že si podle něj každý vyrobí jen pro sebe a víc nic. Tím, že bych ho zveřejnila, automaticky počítám s tím, že podle něj někdo bude vyrábět a prodávat, ať už na Fleru nebo někde v sámošce na dědině (kde to ani nezjistím), i kdyby bylo v Korálki desetkrát napsané, že se to nemůže. A taky si myslím, že u ničeho si nemůžu být stoprocentně jistá, že to nenapadlo taky někoho jiného nezávisle na mě, takže s hádkami, že je to jen moje, bych byla opatrná. (ne každý čte Korálki, že?)

Je mi tak nějak líto, že se už z velké části ztratilo to původní nadšení z tvoření a mnohem víc už jde o peníze.


Morgain taky si pamtuju ty doby, kdy každý rád poradil a dělily jsme se o návody apod. a bylo to super.....
Jsem něžný, jsem krutý, ale jsem život. Pláčeš? I v slzách je síla, tak jdi a žij!
Uživatelský avatar
desejka
 
Příspěvky: 259
Registrován: úte 09. čer 2009 15:00:02
Bydliště: Brno, občas Postřelmov...

Re: Žádám o radu ohledně autorských práv

Příspěvekod luciem87 » úte 11. led 2011 21:04:48

desejka píše:

Morgain taky si pamtuju ty doby, kdy každý rád poradil a dělily jsme se o návody apod. a bylo to super.....


Takhle se to přece praktikuje pořád. Všechny jsme rády, když nám někdo dokáže odpovět, poradit nebo najít nějaký návod, který sháníme a sami si nedokážeme poradit. Kvůli tomu snad i toto úžasné fórum funguje! Sama nejsem korálkářka moc dlouho a jsem velice vděčná za návody, infa atd. od Vás všech. A nezlobte se na mě Nikpat, ale když už nějaký návod vymyslím a poté ho i zveřejním, musím přece počítat s tím, že podle něj někdo začne tvořit a následně výrobek i prodávat. A pro každého, kdo si návod po svém upraví a podle něj pracuje, pokládá ho za ten "svůj". Také jsem si po svém upravila návod na donut. A když nechci, aby ho dělal někdo podle mě, tak si ho nechám pro sebe a nezveřejňuji. Nejsem si jistá, zda se jedná o porušování aut. práv! ;)
Uživatelský avatar
luciem87
 
Příspěvky: 155
Registrován: ned 04. dub 2010 19:18:37
Bydliště: Blansko
Úroveň: Věčný začátečník stále se nové věci učící a přijímající jakoukoli kritiku

Re: Žádám o radu ohledně autorských práv

Příspěvekod attilien » pon 24. led 2011 9:11:04

Je to čím dál horší,vždyť tohle se dělalo už dávno, ještě než jsme se narodily, než se narodily naše babičky...
Někdy jsem ráda, že jsem se dala na prodej materiálu, korálkuji sporadicky a tohle nemusím řešit
Uživatelský avatar
attilien
 
Příspěvky: 72
Registrován: úte 09. čer 2009 17:52:46
Bydliště: Praha


Zpět na Korálky obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků