Cena šperků

Obecná diskuze o korálcích a korálkování

Cena šperků

Příspěvekod weronicia » stř 01. úno 2012 19:10:43

Ahoj Holky,

podle čeho určujete cenu? Počítáte to nebo jen podle sebe odhadujete? Já jsem to začala počítát podle trojčlenek a dalších početních operací, ale příjde mi to zdlouhavé. Tak jsem zvědavá jak to počítáte vy. Díky:)
weronicia
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 25. srp 2011 16:24:23
Bydliště: Pístovice
Úroveň: začátečník, zkouším neustále něco nového:)

Re: Cena šperků

Příspěvekod renda » stř 01. úno 2012 21:13:35

Podle ksichtu (přátelům a kolegyním méně, cizejm více) *rofl1*
Uživatelský avatar
renda
Stálý člen fóra
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned 14. úno 2010 9:22:08
Bydliště: Brandýs nad Labem
Úroveň: pomalu se učím a vítám rady i kritiky

Re: Cena šperků

Příspěvekod setapouch » stř 01. úno 2012 21:22:30

Tak k tomu ti sem dám odkaz z POTVORu( doufám, že to není protizákonné, když, tak to správkyně smáznou), JAK počítat cenu...protože pořád si ještě neumíme vážit své práce a "rozdáváme" své krásy za pár šupek. A že ta ECHT ruční práce jinde ve světě je opravdu odrazem toho, kolik času, vlastních nápadů ( duševní vlastnictví), originality obsahuje, o kvalitním materiálu a propíchaných prstech ;) nemluvě...
http://www.potvor.cz/potvorland/vase-po ... e-134.html
Furt se něco děje...
http://www.vrbabinka.cz
setapouch
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 2004
Registrován: stř 08. črc 2009 22:21:14
Bydliště: Vrchy
Úroveň: pokročilý student, dobře míněné rady a kritiky se přijímají

Re: Cena šperků

Příspěvekod Vladstraschna » stř 01. úno 2012 21:34:20

Já to až tak tvrdě nedělám, bohužel jsem stále pod cenou, protože kdybych započítala focení,úpravu, popis,jízdné autobusem na poštu atd., je to pak neprodejné. Nicméně vycházím ze 100Kč za hodinu plus materiál. Známým a kamarádkám pod cenu nedělám. Pokud něco chtějí, koupí si to i tak. Pokud na to nemají, oželí. A zjistila jsem, že si takhle více mých "služeb" váží. Dokonce ještě spíše nechají něco navíc, než cizí.
Je třeba si uvědomit, že do toho dávám nejen radost z koníčku, ale hodně své práce. A pokud prodám pod cenu, nebudou si výrobku vážit a mrsknou to sem tam někde na dno kabelky, protože vědí, že za pár kaček jim někdo udělá další. Já chci, aby si mých věcí lidé cenili. Když si já koupím něco drahého, po čem zatoužím, tak si to opatruju a vážím si toho. Tož asi tak.
Moudrý slon nezkouší napodobovat motýla (Čínské přísloví)
http://www.vladstraschna.webgarden.cz/
Uživatelský avatar
Vladstraschna
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 412
Registrován: pát 07. říj 2011 11:56:35
Bydliště: Ostrava-Polanka
Úroveň: Šití - pokročilá s rezervou, drátování - totéž,cín - začátečník. Kritice a poučení se meze nekladou.

Re: Cena šperků

Příspěvekod gianelle » stř 01. úno 2012 22:21:37

Nedávno jsem četla podobný článek jako to co sem dala setapouch, ale v angličtině a chtěla jsem taky přihodit odkaz, ale už jsem jej nenašla (mimochodem - protizákonné to není ;) odkazy relevantní k diskuzi bereme ;) ) a připojuju se k tažení proti extrémně nízkým cenám.
Vím že i já sama mám ve tvorbě cen jisté rezervy, ale když někdo prodává šperky za cenu materiálu (případně za cenu materiálu + zaokrouhlit na celé desetikoruny nahoru), musím se hodně držet.
Vždyť tito lidi škodí sami sobě, kazí ceny všem okolo a hlavně tím kazí pověst celému korálkování a vlastně všem ručním pracem.

Já teda sčítám náklady na materiál (ne úplně přesně, občas zaokrouhluju, občas něco spíš odhaduhu), cenu za práci ( 100 až 300 korun za hodinu práce, občas míň občas víc, podle výrobku) a pak ještě nějak "podle citu" cenu upravím tak aby nebyla podezřele nízká, ale ani přemrštěná (ale zastávám názor, že když se něco dlouhodobě neprodává, snížit cenu můžu celkem snadno, ale zdražování už je horší ... )
Uživatelský avatar
gianelle
Admin / Borkyně měsíce II
 
Příspěvky: 2803
Registrován: úte 09. čer 2009 14:54:44
Bydliště: Šumperk +- 7 km / občas Brno
Úroveň: Dammit, Jim, I'm a beader, not an admin!

Re: Cena šperků

Příspěvekod Skippka » stř 01. úno 2012 23:03:45

Nedávno mi psala kamarádka, že se jí moc líbí moje šperky co mám na facebooku (náramky freeform co tu mám) a že by moc chtěla taky... A kolik že by to stálo. Když jsem jí řekla že bych chtěla od 500 korun víš, dle použitého materiálu a práce, tak už se neozvala. Nejsem magor abych náramek nad kterým strávím většinou kolem 10 hodin než jsem spokojena nechala za dvě stovky... Takže když už něco dávám do teta prodeje, tak přibližně jako holky cena materiálu + cca 100Kč na hodinu. Doba charity je dávno pryč, ten koník musí něco žrát *rofl1*
I pád na držku je pohyb vpřed...
Uživatelský avatar
Skippka
Moderátor
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 23. črc 2009 17:41:58
Bydliště: Litoměřice/Brno
Úroveň: malý břídil

Re: Cena šperků

Příspěvekod Likra » čtv 02. úno 2012 0:26:34

Také pořád tápu s cenami. Jedna paní mi řekne - máte to levné, druhá se zeptá na cenu a její reakce - je to drahé...
A když jsem například na akci u nás na Valašsku, tak i ostatní prodejci se celkem shodují, že zde dávají nižší ceny, aby aspoň něco prodali. Na druhé straně na jedné akci jsem prodala jen pár kousků, ale byly to ty nejdražší, které jsem měla. Tak si vyberte...
Spíš mne zarazily ( a často rozesmály) reakce některých dam, které jsem zpočátku slyšela, teď už to naštěstí přestalo, i když ta poznámka s tím kamenem se mi stala nedávno:
jedna zákaznice: ... to jsem dělala jako malá..., a kde ty kuličky kupujete (rozumějte obšité )
druhá zákaznice: ... jó a to máte na drátku, nebo jak to děláte? a to máte na tom nalepené? ... a jak že to šijete - to přece navlíkáte, ne?
a teď nedávno: ... jó, teď jsem se na ten kámen dívala tam a tam - ukáže rukou, vidíte tam ubohé placky roztodivného tvaru, zatímco kámen vámi opracovaný je opravdový kabošon, kterých je na našem trhu stále ukrutný nedostatek *rofl1* ...
Teď už patří většina takových dotazů naštěstí minulosti, ale naskočila otázka jiná ... a jak dlouho to děláte a kde sháníte návody ... Na tu jsem už jaksi alergická...

Nejlépe to pochopila kdysi jedna moje známá, když viděla kočičí oka. Jé udělej mi z nich náhrdelník, můžou tam být třeba všechny (5ks) nebo alespoň tři. Tak jsem jí řekla - klidně ti ten náhrdelník udělám, ale podívej, těch pět kočičáků jsem koupila za stovku, a to tady nemám k tomu ještě žádný materiál a ještě jsem ani nezačala. Pokývala hlavou, tak to máš ty své práce levné, kdyby sis to napočítala spávně, asi by to nikdo moc nekupoval, že. A tak jí dělám vždy jednou za čas nějaký ten náhrdelník tak, abychom byly obě spokojené, domluvím se tak i se zákaznicemi.
Bohužel ruční práce není nikde zaplacená. Když vidím ženy s nádhernou frivolitkou, jak prodávají věci za hubičku a na druhé straně jiní prodejci doslova předražené dreky...
Uživatelský avatar
Likra
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 1424
Registrován: úte 09. čer 2009 17:32:01
Bydliště: Valašské Meziříčí
Úroveň: nenechám ruce v klidu

Re: Cena šperků

Příspěvekod Aishule » čtv 02. úno 2012 7:25:40

no s cenami taky pořád tápu, přesně jak už tu bylo řečeno, někdo si ruční práce umí cenit a řekne, že to je zbytečně levné, tak mám vždycky cukání podražit, ale pak mně zase zarazí protažený obličej jiné dámy, které se to zdá drahý-však je to přeci jen bižu, ne?? :roll:
Aishule
Stálý člen fóra
 
Příspěvky: 635
Registrován: pon 07. úno 2011 13:43:57
Bydliště: Hrušovany u Litoměřic
Úroveň: lehoulince pokročilý začátečník

Re: Cena šperků

Příspěvekod Nady » čtv 02. úno 2012 8:00:56

Super článek. Doufám, že si to hodně lidí vezme k srdci. Jsem v jednom kuse osočována, že jsem drahá, ale pokud někomu popíšu vše okolo, uzná, že ceny jsou ještě nízké. Za tu dobu, co prodávám, jsem si ověřila, že ceny hrají roli maximálně na trzích. (Teda pokud nejsou vyloženě přemrštěné.)
Vstupte: Obrázek
Uživatelský avatar
Nady
 
Příspěvky: 169
Registrován: pon 29. srp 2011 21:41:47
Úroveň: V šití looser, v drátování pokročilý, fimem netktnutá, autorka nadyrhaní, jakákoli kritika vítána

Re: Cena šperků

Příspěvekod Feline » čtv 02. úno 2012 8:28:46

Taky tento problém stále řeším. Podle mých zkušeností jsou nejhorší případy známí - myslí si, že jim budu šperky dělat zadarmo... a přesně podle jejich představ, které někdy opravdu odmítám realizovat. Dokáže mě vytočit argument, že to dělám jako koníčka, tak co bych ještě chtěla...
Feline
 
Příspěvky: 269
Registrován: ned 09. led 2011 12:46:33
Bydliště: Znojmo
Úroveň: mírně pokročilý notorický samouk

Re: Cena šperků

Příspěvekod Kerolajna » čtv 02. úno 2012 11:20:25

Díky za článek, poučné čtení je to! Já zatím cenu stanovovala podle použitého materiálu a k tomu si připočetla něco mezi 50-100 Kč/hod za práci a teď koukám, že to jsem ještě laciná. :lol:
Některé mé milé zákaznice si zas myslí, že ruční výroba šperků = levnější alternativa k bižu z řetězců typu Promod a Orsay. Dokonce mají tendenci vyžadovat přesné kopie nějaké cetky, kterou viděly v obchodě, ale za míň peněz. Ze začátku jsem to párkrát z dobrosrdečnosti udělala, teď už na to zvysoka kašlu. Ostatně korálkování mě neživí a je to pořád víc zábava než práce, takže si můžu dovolit dělat jen to, co se mi chce. Ale stejně mě rozčiluje, jak je ta ruční výroba mnohdy nedoceněná, ženské obecně často zuří, když vidí někoho se stejnýma botama/tričkem/kabelkou/whatever, ale za originální šperk by daly maximálně stovku. :?
Uživatelský avatar
Kerolajna
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon 09. srp 2010 9:26:24
Bydliště: Brno
Úroveň: Středně pokročilá, konstruktivní kritika vítána :)

Re: Cena šperků

Příspěvekod weronicia » čtv 02. úno 2012 19:08:15

Kerolajna píše:Díky za článek, poučné čtení je to! Já zatím cenu stanovovala podle použitého materiálu a k tomu si připočetla něco mezi 50-100 Kč/hod za práci a teď koukám, že to jsem ještě laciná. :lol:
Některé mé milé zákaznice si zas myslí, že ruční výroba šperků = levnější alternativa k bižu z řetězců typu Promod a Orsay. Dokonce mají tendenci vyžadovat přesné kopie nějaké cetky, kterou viděly v obchodě, ale za míň peněz. Ze začátku jsem to párkrát z dobrosrdečnosti udělala, teď už na to zvysoka kašlu. Ostatně korálkování mě neživí a je to pořád víc zábava než práce, takže si můžu dovolit dělat jen to, co se mi chce. Ale stejně mě rozčiluje, jak je ta ruční výroba mnohdy nedoceněná, ženské obecně často zuří, když vidí někoho se stejnýma botama/tričkem/kabelkou/whatever, ale za originální šperk by daly maximálně stovku. :?


to jsem na tom stejně, 50Kč/h, ale co se týče prodeje tak mezi kamarádkami a známými se to celkem prodává
weronicia
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 25. srp 2011 16:24:23
Bydliště: Pístovice
Úroveň: začátečník, zkouším neustále něco nového:)

Re: Cena šperků

Příspěvekod Miss Tattooo » úte 14. úno 2012 23:48:40

Hodně mně pod oním článkem zaujala poznámka, že by proti hrůzám pomohlo třeba na fleru dát min. cenu 100,- - to by byl masakr jednokorálovek *rofl1* U mně jsou hlavní reakce: Ženská vy na to vidíte??? Taky mám názor, že kdo moje věci chce, připlatí si, kdo ne, nekoupil by ani s 50% slevou a pro takové lidi mně nebaví vyrábět.
Uživatelský avatar
Miss Tattooo
Borkyně měsíce |||
 
Příspěvky: 1975
Registrován: čtv 12. srp 2010 9:56:07
Bydliště: Plzen
Úroveň: Lehce pokročilá přátelská osoba nesnášející nevyžádané rady :o)


Zpět na Korálky obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron