Pestrušky písečné

Pokec pro chovatele ;)

Pestrušky písečné

Příspěvekod AndreaM » ned 08. kvě 2011 15:11:23

Mám doma jednoho volného samečka, kdyby někdo měl zájem, napiště mi prosím SZ. Cena 50Kc. Preferuji osobní předání v Brně.

Pestrušky jsou milá, společenská a nenáročná zvířátka, nesmrdí, spíše norují, takže je lze chovat v otevřeném akvárku.
Obrázek
Obrázek
http://www.fler.cz/cathala
facebook - Korálkový svět
Uživatelský avatar
AndreaM
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 706
Registrován: pát 15. dub 2011 20:18:02
Bydliště: Brno
Úroveň: Korálkové embryo |

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod Kerolajna » ned 08. kvě 2011 15:39:49

To je krásný zvířátko! Jsem z Brna a klidně bych si ho koupila, jen bych měla pár otázek - jak veliké musí být pro jednu pestrušku (pestrušáka) terárko? Kolik let se dožívají? A netrpí na nějaké nemoci (kromě cukrovky, jak jsem se už dočetla) - třeba jako potkani a křečci, kteří umírají ošklivě na různé nádory? Mám s chovem drobných hlodavců celkem dost zkušeností, ale pestrušku jsem ještě neviděla... :)
Edit: Teď koukám, že jsem to asi měla poslat do SZ, ale teď už to tu asi tak nechám. Třeba to bude zajímat i ostatní...
Uživatelský avatar
Kerolajna
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon 09. srp 2010 9:26:24
Bydliště: Brno
Úroveň: Středně pokročilá, konstruktivní kritika vítána :)

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod Ledni-medvidek » ned 08. kvě 2011 16:09:15

me to také zajíma.. a dají se mazlit? jak velke boudou? a muzou bydlet sami nebo musi byt ve dvou?
Ledni-medvidek
 
Příspěvky: 470
Registrován: ned 14. čer 2009 10:24:14

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod AndreaM » pon 09. kvě 2011 14:17:46

Ahoj, klidně tady, já s jejich chovem začínám, mám je od ledna, takže osobních zkušeností mám pomálu, ale:

Mají rádi větší společnost, v přírodě žijí v koloniích, ale více samců najednou si vyřizuje postavení, takže je lepší chovat třeba jednoho a mít více samic, já mám momentálně 2 samice a samce + tohoto samečka navíc. Ale znám i chovatele co je mají sólo a není problém.
Spodní fotka jsou dospělí a velicí jsou cca jako džungarský křeček - kamarádka si ze mě dělá srandu že pestruška je jen džungarák, kterýmu dělám čárky na zádech centrofixem ;)

Samečka mám v 10l akvárku a nějak si nestěžuje, má tam i kolečko na běhání, takže se může i fyzicky vyřádit. Skupinku mám v terárku po želvě, želva dostala jiné a tak je dost veliké, možná na ně až moc veliké.
Co se týče nemocí, sama jsem se dočetla jen o cukrovce, zatím se u nich nic neprojevuje, krmím je směsí pro osmáky, plus jim domixovávám směs a dávám jim hodně zeleniny. Dožívají se údajně 2 let, ale jak říkám, sama je chovám od ledna.
A pokud se jim daří, rádi se množí ;)

Já jsem právě chtěla domů nějakého drobného hlodavce - ale osmák je moc demolující pro mě, morče mě nezaujalo, činčila vyžaduje moc prostoru a džungaráky už jsem měla, takže jsem vyzkoušela pestrušky :)
http://www.fler.cz/cathala
facebook - Korálkový svět
Uživatelský avatar
AndreaM
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 706
Registrován: pát 15. dub 2011 20:18:02
Bydliště: Brno
Úroveň: Korálkové embryo |

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod Kerolajna » pon 09. kvě 2011 14:39:31

Díky za odpověď :) Já bych ho asi nejradši nechala samotného, nejsem si totiž jistá, jak bych zvládla rodinku - jestli by pak nebyl problém mláďátka udat a tak. :?: Nerada bych je totiž prodávala pro hady nebo něco podobného. Ale zas kdyby byl sám nešťastnej, tak bych mu samičku nebo dvě pořídila, ale zase nevím, kde se v Brně dají pestrušky ještě koupit, jak říkám, slyším o nich prvně.
A jak to je s mazlením? Dají se vzít ven a pohrát si s nima a podrbat je, nebo je to jak s křečkem, kterej buď kouše a nebo se snaží zdrhnout? :D
Uživatelský avatar
Kerolajna
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon 09. srp 2010 9:26:24
Bydliště: Brno
Úroveň: Středně pokročilá, konstruktivní kritika vítána :)

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod AndreaM » čtv 12. kvě 2011 19:05:21

Omlouvám se za tak pomalé reakce, ale jezdím tento týden jako terénní veterinář a na vesničkách je to s internetem špatné.
Co se mazlení týče díky práci a přítomnosti štěněte na to nemám uplně čas tak jak bych si představovala, ale dle mého se částečně vychovat dají, nejstarší sameček je mazlivý, samozřejmě se snaží z ruky dostat, ale pomazlí se, nebo si vezme něco k jídlu a jde, se samičkama je to horší, ale aspon mě nekoušou :) Jediná samička kousla mojí babičku, ale ta je tyranka a moc to se zvířátky neumí ;)
Navíc je mám ve skupině a tam je to s tou sociálností ke člověku vždycky horší. Jinak pestrušky sehnat není zas tak snadné, sama bych chtěla nějaké samičky na oživení chovu.
http://www.fler.cz/cathala
facebook - Korálkový svět
Uživatelský avatar
AndreaM
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 706
Registrován: pát 15. dub 2011 20:18:02
Bydliště: Brno
Úroveň: Korálkové embryo |

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod Ledni-medvidek » čtv 12. kvě 2011 20:19:37

jak často se musi menit akvárko a nesmrdi? :-)
Ledni-medvidek
 
Příspěvky: 470
Registrován: ned 14. čer 2009 10:24:14

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod AndreaM » pát 13. kvě 2011 11:19:53

Prave ze nesmrdi, to je vyhoda :)
Ja menim jednou za 3 týdny az mesíc.....navíc mám akvárka dost velká, takže by to možná stačilo i za dýl ;)
http://www.fler.cz/cathala
facebook - Korálkový svět
Uživatelský avatar
AndreaM
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 706
Registrován: pát 15. dub 2011 20:18:02
Bydliště: Brno
Úroveň: Korálkové embryo |

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod Ledni-medvidek » sob 14. kvě 2011 7:46:28

AndreaM píše:Prave ze nesmrdi, to je vyhoda :)
Ja menim jednou za 3 týdny az mesíc.....navíc mám akvárka dost velká, takže by to možná stačilo i za dýl ;)

no, docela jsi me navnadila, ale mela jsem křečka a byla jsem ráda, když jsem ho dala do dobrých rukou, mam strach, aby to nebylo to same.. chtela jsem zviratko, co dokaze byt samo, ale zaroven kdyz uz budu doma, tak si me všimne.. hlavne nesmi smrdet, mam maly byt.. :)) nejradeji kočku,ale nedokazu ji to udelat, jsem vecne v čudu :(
Ledni-medvidek
 
Příspěvky: 470
Registrován: ned 14. čer 2009 10:24:14

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod AndreaM » sob 14. kvě 2011 17:11:05

Ono je to defakto jak krecek, kamaradky si delaji srandu ze je to pocmarany dzungarak ;) Ale je to mile mit nekoho doma, kdyz tam prijdu, ja teda mam jeste zelvu, pestrusek mam momentalne 5 a navic jsem si vzala psa o ktereho se moc nestarali a i kdyz je to komplikace zvyknul si na to ze jsem porad v praci, ceka na me v kancelari a to je to nejmilejsi co muze byt! Ja diky nemu chodim kazde rano a vecer z prace a do prace pesky a to to mam 40 minut svizne chuze a celou noc nesedim v knihach, ale chodim se i vyvetrat ;)
A planuji do kancelare jeste plsika listkoveho, ale toho nemuzu sehnat ;)
http://www.fler.cz/cathala
facebook - Korálkový svět
Uživatelský avatar
AndreaM
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 706
Registrován: pát 15. dub 2011 20:18:02
Bydliště: Brno
Úroveň: Korálkové embryo |

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod Ledni-medvidek » ned 15. kvě 2011 11:47:22

já už pejska a kočičku mám, ale nechala jsem je u našich, nejsem však zvykla na byt, kde te nikdo nevíta.. tak přemýším co bych si sem dala, aby to nepotřebovala moc péče a hlavně, aby nestrádalo tím, že tu bude spíše samo.. asi si počkám, až si mě najde nejaka zatoulaná číča :) jsem si rekla, ze jen tak si vezmu kočku :-)
Ledni-medvidek
 
Příspěvky: 470
Registrován: ned 14. čer 2009 10:24:14

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod AndreaM » úte 17. kvě 2011 15:08:19

Po 14 dnech jsem opět doma a čekala tu na mě nadílka, dalších 3 mláďat, jsou cca 3 dny staré :)
Takže pokud byste nechtěli samotného samečka, můžeme počkat co bude z těchto mláďat ;)
http://www.fler.cz/cathala
facebook - Korálkový svět
Uživatelský avatar
AndreaM
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 706
Registrován: pát 15. dub 2011 20:18:02
Bydliště: Brno
Úroveň: Korálkové embryo |

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod AndreaM » úte 17. kvě 2011 20:49:03

Nadílka co mě čekala doma :))
Obrázek

A tento sameček je pořád volný....v případě zájmu bych ho dala i s jeho sestřičkou....
Obrázek
http://www.fler.cz/cathala
facebook - Korálkový svět
Uživatelský avatar
AndreaM
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 706
Registrován: pát 15. dub 2011 20:18:02
Bydliště: Brno
Úroveň: Korálkové embryo |

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod Kerolajna » úte 17. kvě 2011 22:09:55

Takoví mrňousci! :) A dva chlapečci by se nesnesli? Já takhle v pánské dvojici zatím chovala jen morčata, ale měli se rádi... možná až moc teda... *rofl1*
Uživatelský avatar
Kerolajna
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon 09. srp 2010 9:26:24
Bydliště: Brno
Úroveň: Středně pokročilá, konstruktivní kritika vítána :)

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod AndreaM » stř 18. kvě 2011 18:27:51

Co jsem četla po fórech, tak kluci se prý moc často perou o pozici.....já měla jednu samici a ta byla tak agresivní že mi zabila druhou samici a dokonce i samce, tak je teď na samotce ;)
Ale zbytek skupiny jsou zlatíčka a množí se mi ;)
http://www.fler.cz/cathala
facebook - Korálkový svět
Uživatelský avatar
AndreaM
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 706
Registrován: pát 15. dub 2011 20:18:02
Bydliště: Brno
Úroveň: Korálkové embryo |

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod Ledni-medvidek » čtv 19. kvě 2011 13:07:28

AndreaM píše:Co jsem četla po fórech, tak kluci se prý moc často perou o pozici.....já měla jednu samici a ta byla tak agresivní že mi zabila druhou samici a dokonce i samce, tak je teď na samotce ;)
Ale zbytek skupiny jsou zlatíčka a množí se mi ;)

stále jsem to nezavrhla.. :) jen premyslim, zda bych to zvladla :) mas i holky?
Ledni-medvidek
 
Příspěvky: 470
Registrován: ned 14. čer 2009 10:24:14

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod AndreaM » čtv 19. kvě 2011 22:44:56

Pockame co bude z novych mladat :) Doufam ze to budou same holky :)
http://www.fler.cz/cathala
facebook - Korálkový svět
Uživatelský avatar
AndreaM
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 706
Registrován: pát 15. dub 2011 20:18:02
Bydliště: Brno
Úroveň: Korálkové embryo |

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod Beriija » pon 23. kvě 2011 7:04:14

Když se teda samci perou o postavení, co mít skupinku samic? Ty by měly být schopné spolu vyjít, ne? A odpadly by tím starosti s neustálým udáváním neustále nově se rodících mláďat.
Ono totiž veterinářka, dobrý, ale aby pak množil každej druhej, je poněkud nezodpovědné.
Beriija
 
Příspěvky: 137
Registrován: pát 03. črc 2009 10:08:39

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod AndreaM » úte 24. kvě 2011 16:13:10

Mluvila jsem s jedním polákem, který je chová ve velkém a říká, že nejlepší je mít úplně velikou skupinu, několik samců i samic a nechat je ať si sami udělají mezi sebou pořádek, případně vyloučit úplně agresivní jedince, ale chce to chování jedinců sledovat případně částečně korigovat.Ale on je má na prodej mladých jedinců a navíc nemá doma jen pestrušky a je dlouhodobý chovatel. Navíc já osobně je nemám na žádný produkční chov, ale jako domácí mazlíky, takže jsem narážku na nezodpovědnost moc nepochopila a veterinářka se nerovná automaticky zkušená chovatelka. Sehnat pestrušky v ČR není moc easy a proto je super, když se podaří namnožit nepříbuzné jedince a dobře je udat.
http://www.fler.cz/cathala
facebook - Korálkový svět
Uživatelský avatar
AndreaM
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 706
Registrován: pát 15. dub 2011 20:18:02
Bydliště: Brno
Úroveň: Korálkové embryo |

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod Andy1984 » ned 05. srp 2012 11:41:17

Ahojky, sice vidím, že jsou to hodně staré příspěvky, ale přesto neměl by někdo samečka pestrušky? Mám dvě samičky a ráda bych si je rozmnožila..mockrát děkuji zda se někdo ozve
Andy1984
Nový člen fóra
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 05. srp 2012 11:38:30

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod AndreaM » ned 05. srp 2012 18:30:07

Mám je už starší....takže bohužel.
http://www.fler.cz/cathala
facebook - Korálkový svět
Uživatelský avatar
AndreaM
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 706
Registrován: pát 15. dub 2011 20:18:02
Bydliště: Brno
Úroveň: Korálkové embryo |

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod Andy1984 » ned 05. srp 2012 18:36:17

škoda ale i tak moc děkuji
Andy1984
Nový člen fóra
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 05. srp 2012 11:38:30

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod dracek20 » čtv 02. říj 2014 13:53:17

ahoj nevite něk do kdo v praze a nebo v okolí prodává pestrušky ???
dracek20
Nový člen fóra
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 02. říj 2014 13:50:55
Úroveň: a

Re: Pestrušky písečné

Příspěvekod AndreaM » čtv 02. říj 2014 17:44:09

Dobrý den, netuším - můj chov vymřel na novou ještě nepopsanou chorobu - aspoň máme nový vědecký článek :(
http://www.fler.cz/cathala
facebook - Korálkový svět
Uživatelský avatar
AndreaM
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 706
Registrován: pát 15. dub 2011 20:18:02
Bydliště: Brno
Úroveň: Korálkové embryo |


Zpět na Domácí mazlíčci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron