Stránka 1 z 1

čínský rokajl

PříspěvekNapsal: sob 10. lis 2012 22:50:14
od Zara
Ahojky, právě jsem dostala plno čínského rokajlu a nevim co s ním, každý korálek je úpně jiné velikosti.... Nemá někdo nějaký nápad, děkuji moooc, za každý příspěvěk :)

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: ned 11. lis 2012 10:16:47
od setapouch
Tak to ti neporadím, leda to zase darovat dál, třeba někam do družiny...jinak je to dobré akorát na sypání chodníků ;)

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: ned 11. lis 2012 11:23:55
od Vladstraschna
Leda na navlíkačku několika šňůr, nebo z toho udělat umělecký záměr a třeba kroucený herinek. Tam se to docela dá. A když to bude barevně promícháno, nemusí to vypadat špatně.

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: ned 11. lis 2012 14:28:04
od Zara
pravda, na sypáni chodníků to je velice užitečné :D :D. Něco z toho zkusim vykutit :) Jinak děkuji moc oběma :)

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: ned 11. lis 2012 14:56:07
od setapouch
Já tomu čínskému nevěřím ani barvu, takže bych se bála něco z toho vyrobit, aby mi to pak nepřišli otřískat o hlavu :lol:

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: ned 11. lis 2012 15:01:11
od Tangled
Máme ho doma plný lavor (není čínský, ale jsou to zbytky - asi z brusírny, co tu byla původně).
Dávám to dětem s paměťovým drátkem, to je takové vděčné, pak se z toho dají dělat takové ty chlupatiny http://www.zkracovatko.cz/M9P3fI (doufám, že někomu nešlapu po právech) a pak mě zaujalo ještě tohle: http://www.artfire.com/ext/shop/product_view/2743422 (dvojitá spiral rope).

Jestli to sypat ne chodník nevím, za jedno kdybych po tom chodníku šla já, tak si rozbiju čelo o nejbližší lampu, za druhý kdo by to na jaře uklízel... Na druhou stranu, mohlo by to být vítané oživení šedivých ulic...

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: ned 11. lis 2012 15:13:15
od haany
No, a da sa to pouzit aj pri tvorbe koralkovych stromcekov...

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: pon 12. lis 2012 9:14:29
od TRZ04
Já z toho dělala hustý korálový náhrdelník a jednu chlupatou dutinku (návod zde od mnau). Zbytek jsem darovala.

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: pon 12. lis 2012 16:38:32
od Zara
Děkuji moc všem za rady :) :) :)

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: pon 12. lis 2012 17:41:32
od Anča:-)
Ještě občas používám do turecké spirály, vypadá to pěkně housenkoidně

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: pon 12. lis 2012 17:56:26
od gianelle
dá se do dlouhých navlékaných šňůr, do korálové techniky, na zdobení čehokoliv a třeba i do freeformu

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: stř 22. kvě 2013 18:20:42
od mmartanek
ahoj, o čínském rokajlu jsem už četla mnoho špatného (zvlášť v soutěži "největší chyba v korálkování") tak jsem se začla bát abych nějaký omylem nekoupila, poradíte mi, kde se to prodává (abych to obešla) popřípadě jak poznám kvalitní rokajl od čínského?

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: stř 22. kvě 2013 18:36:21
od Tangled
Když jsme u toho já jsem včera koupila pytlík zaručeně českého rokajlu v Jablonci v Nonstopu.
No a je to děs :?

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: stř 22. kvě 2013 19:25:33
od gianelle
mmartanek píše:ahoj, o čínském rokajlu jsem už četla mnoho špatného (zvlášť v soutěži "největší chyba v korálkování") tak jsem se začla bát abych nějaký omylem nekoupila, poradíte mi, kde se to prodává (abych to obešla) popřípadě jak poznám kvalitní rokajl od čínského?


Dá se to naštěstí poznat na první pohled. Čínský rokajl je nepravidelný, obsahuje spoustu zmetků, jednotlivé korálky jsou prostě různě velké, jeden tenký, jeden silný, jeden dlouhý, jeden krátký ...

Čínský rokajl vypadá třeba takto: http://www.fler.cz/zbozi/rokajl-cina-m30-20-gr-3562358
Celkem kvalitní rokajl (český) vypadá takto: http://www.naspirale.cz/produkt/rokajl- ... ciosa-10-g
a ještě trochu kvalitnější rokajl (japonský - zn. TOHO ) vypadá takto: http://www.naspirale.cz/produkt/toho-si ... 113-10-g_2
(toto není reklama, obrázky byly náhodně vybrány ;) )

Je fakt, že u rokajlu je téměř nemožné dosáhnout stoprocentní pravidelnosti a i v českém nebo japonském rokajlu člověk prostě občas narazí na vadný kus, ale u číňana ta nepravidelnost prostě bije do očí.

Kde se prodává ... no skoro všude.
Prodávají ho i některé korálkové obchody. Holt je levný a spoustě zákazníků nezáleží ani tak na kvalitě jako na ceně. Poměrně často se s ním člověk setká v různých hobby potřebách, hračkářstvích, papírnictvích či galanteriích, kde mají korálky jenom jako doplňkový sortiment a vlastně jim moc nerozumí, tak berou to nejlevnější, co jim dodavatel nabídne.

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: čtv 23. kvě 2013 9:35:38
od Morag
Čínský rokajl se dá úspěšně použít při našívání na šaty, dekorace a jiné ozdoby, kde tím jen přikrášlujete ruční výšivku.
A v neposlední řadě dětem na navlíkání taky nedáte delicu, aby ji roztratily během tří dnů a vy ji vyluxujete :-)) Jestli máš malou dcerku - dej to jí, pakliže máš neteř či sestřenku prostě jinou malou holku v rodině - udělej se nejmilejší tetičkou :-D

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: čtv 23. kvě 2013 9:42:29
od gianelle
U toho zdobení textilu bych si dala bacha na stálobarevnost. Čínský rokajl je často barvený jenom na povrchu a nemusel by vydržet praní nebo čištění a nebo se prostě jen tak ošoupe

Oni ti zmetci čínští jsou už dokonce schopní dělat černé korále tak, že vezmou průhledné a napatlají je černou barvou :roll:

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: čtv 23. kvě 2013 11:14:14
od Morag
Může být, je pravda, že jsem se s tím ještě nesetkala, ale naprosto věřím.
Avšak na tohle dozdobování používám výhradně průhledné, i když různobarevné. Samosebou někdy preciosu a někdy čínský, co zrovna seženu v adekvátním odstínu. (Ke korálkům jsem se vlastně dostala přes tohle zdobení výšivek a dřív jsme ani netušila, že jsou specializované obchody :oops: )
Takže jestliže dodělávám třeba kapičky rosy do květů, tak mi poslouží stejně dobře pár průhledných čínských rokajlových korálků jako jakékoliv značky. Nebo na listech zase zdůrazním hlavní linie listových vláken zelenkavými průhlednými a nebo se našívá na žabkování na každý spoj perlička v příslušném odstínu. Matnými barevnými prakticky nevyšívám. Snad na dětské šatičky. Jo a na indiánské kostýmy :-)

Edit: Co se týče stálobarevnosti...to je ve skutečnosti lógr z jednoduchého důvodu - když se saténové šaty vyperou, tak už se nedají slavnostně využít, protože se odstraní povrchová apritura. Plesové a jiné slavnostní šaty se dají použít výhradně do prvního vyprání :(
Ostatně tak je tomu skoro u všech dražších a slavnostnějších látek. Maximum je chemické čištění v čistírně.

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: čtv 23. kvě 2013 13:27:44
od Likra
dávat čínský rokajl dětem - to bych nedělala. Ještě když byla u nás ve Valmezu prodejna Rooyi, měli tam činský rokajl ve sklenicích. Zvlášť se mi líbil jeden nádherně zelený, barva mne přímo fascinovala. Ovšem co se dělo, když jsem otevřele uzávěr sklenice? Do nosu mne praštil podivný pach, rokajl jsem tedy nebrala. Pak jsem se tam stavila po několika měsících, onen rokajl měli - pořád původní, ale pach jaksi zůstal.
Také se mi stalo u jiného čínského rokajlu, který jsem si kdysi koupila - o nepravidelnosti raději pomlčím. Z rokajlu jsem šila jeden náhrdelník (můj první větší šitý), ale podivný pach (zase jiný než u rokajlu v prodejně) jsem cítila až při práci (snad působilo teplo mých prstů?). Sice náhrdelník cítit není, ale pořád mám pocit, že to dělají z nějakého svinstva...

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: úte 05. lis 2013 19:12:12
od 3xie
Já je používám na copánky, navléknu pár dlouhých šňůrek porůznu zauzluji a vypadá to líp než z pravidelných korálků, nebo náušnice "orsay" . Taky " korály" z korálků z toho vypadají tak nějak živěji. Taky síťky do uší ve tvaru čtverců šité čtvercovým stehem vypadají zajímavě, hlavně z drobnějšího rokajlu.

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: čtv 06. bře 2014 9:18:49
od gianelle
Teď jsem se strašně pobavila.
Tady toto nabízí Stoklasa za - ehm - poněkud vysokou cenu a popisuje to jako "pravidelný rokajl"
http://www.stoklasa.cz/rokajl-skleneny- ... ar-x133605

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: čtv 06. bře 2014 10:30:54
od hefilka
Jo tak u stoklasy, se dá ve většině případů narazit jenom na čínský rokajl. Mamka mi ho omylem koupila, chtěla mi udělat radost, ale nevyznala se v tom(ted už ano :-). Naštěstí koupila průhledný. Navlíkla jsem na melirovanou bavlnku a už mám uháčkováno shruba metr. Takové ty velké zmetky, jako tři korálky v sobě nebo malinkaté, rozmačkávám kleštěna při háčkování, ty už jsou při tom vidět. Ale jinak šlauch vypadá celkem v pohodě. Takže na háčkování se dá využít, ale asi jenom ten průhledný.

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: čtv 06. bře 2014 10:34:16
od gianelle
no to jo, ale mě spíš překvapila cena mnohem vyšší než Preciosa a že to označujou za "pravidelné"

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: čtv 06. bře 2014 10:37:54
od hefilka
gianelle píše:no to jo, ale mě spíš překvapila cena mnohem vyšší než Preciosa a že to označujou za "pravidelné"

připadá mi to jako, když se snaží nachytat lidi co to neznají. Na eshopu je nepravidelnost vidět, ale v kameném obchodě není. Na cedulce mají napsáno import (i u české preciosy) takže lidi to prostě nepoznají, a prodejce spoléhá na neznalost. Jsou to šmejdi, hrozně nerada tam chodím.

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: pát 14. bře 2014 21:12:48
od hefilka
gianelle píše:Teď jsem se strašně pobavila.
Tady toto nabízí Stoklasa za - ehm - poněkud vysokou cenu a popisuje to jako "pravidelný rokajl"
http://www.stoklasa.cz/rokajl-skleneny- ... ar-x133605


Jenom pro informaci, máma mi zakoupila toto http://www.stoklasa.cz/rokajl-skleneny- ... ar-x133606 tak jsem si říkala, to je nějaký drahý na čínu. ALE korálky jsou úplně pravidelný, přebírám pytlík, jsem v půlce a ani jeden zmetek. Dalo by se říci kam se s* preciosa. Tak mi to nedalo a napsala jsem dotaz na stoklasu a tady je rekce. Tak nevím co si mám, myslet. Korálky jsou opravdu pravidelné, žádné chyby v barvě, průměru tlouštce tak nevím že by nová čína :?:

Dobrý den,
odpovídáme na Váš dotaz ke zboží Rokajl skleněný 12/0 s průtahem 2mm pravidelný REGULAR ze dne 13.03.2014 23:09
"Dobrý den, prosím o informaci, kdo je výrobcem tohto rokajlu? Na zakoupeném sáčku je napsáno import, tudíž předpokládám, že Preciosa to nebude. Na čínský rokajl je to moc pravidelné a na japonský levné.
Předem děkuji za odpověď"

Odpověď:
"Dobrý den, velmi nás těší Váš zájem o naše zboží. Jedná se opravdu o importovaný rokajl, který je dovážen z Číny. Hezký den, Halfarová, referent nákupu"

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: sob 15. bře 2014 8:22:37
od Jestericka
no vysvětlení je strašlivě jednoduché, oni v Číně umí vyrobit co si kdo objedná, takže když byl někdo ochotný zaplatit za lepší pravidelnost tak to tak vyrobili. Osobně si myslím, že existují dvě verze, "čínský rokajl" rozuměno nekvalitní nepravidelný a rokajl dovezený z Číny, který už má prostě jen tu kvalitu, kterou byl ochotný dovozce/prodejce zaplatit. Je to prostě velký trh se spoustou možností...

Re: čínský rokajl

PříspěvekNapsal: sob 15. bře 2014 22:17:33
od gianelle
Díky za info, je dobré vědět, že je ve skutečnosti lepší než na fotce a že se na našem trhu dá narazit na čínský rokajl v zajímavé kvalitě *wave*