Jak odhadnout délku vlasce/nitě

Obecná diskuze ohledně bižuterních kovodilů a návlekového materiálu. Jaké máte zkušenosti, jak ukončit který druh návlekového materiálu.

Jak odhadnout délku vlasce/nitě

Příspěvekod eni.ka » úte 09. srp 2011 17:15:40

Pekný deň všetkým, začala som s korálkovaním. Mojim prvým výtvorom bola šitá špirála (neviem jej presný názov, video na youtube). Podaril sa mi náramok, ale neodhadla som dĺžku silonu (na začiatok vraj stačí, myslím rybársky vlasec) a nadviazovala som ho na dvakrát.

Ako "odhadnúť" dĺžku vlásca, aby som to nemusela nadviazovať?

Aký "recept" použiť, aby sa mi vlásec nekrčil, potom sa zauzľuje?

Ďakujem za vaše rady.
eni.ka
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 14. črc 2011 14:09:01
Úroveň: uplny začiatočnik

Re: akú dlžku

Příspěvekod gianelle » úte 09. srp 2011 18:13:50

no, můžeš zkusit odhadnout délku podle toho, kolikrát a jak protahuješ korálky (například peyotová spirála - vzala bych obvod jedné otočky krát počet řad v jednom centimetru krát předpokládanou délku spirály v centimetrech, takže pokud bych dělala spirálu o průměru 1,5 cm a v jednom centimetru by bylo deset řad a byla by dlouhá 20 centimetrů, vychází mi necelých deset metrů nitě!), ale
1) jedná se o velice přibližný odhad
2) šít s desetimetrovou nití by bylo šíleně nepohodlné, .nit by se špatně protahovala, dělaly by se na ní uzlíky, bylo by skoro nemožné najít konec ... to už je fakt lepší párkrát za práci navázat

S navazováním prostě musíš počítat, mě když se na kurzech lidi ptají, jak dlouhou nit si mají ustřihnout, říkám: "tak aby se s ní dobře šilo - abyste nemuseli navazovat po dvou řadách, ale abyste nemuseli běhat s nití na druhý konec místnosti." a většinou poradím něco kolem jednoho a půl metru. Technik jak navazovat je mnoho, řekla bych že každý používá jiný způsob a řekla bych že nejjednodušší bude zakončit docházející nit tak, jak když končíš celý výrobek a potom si provlečeš nit v místě, které už máš ušité a zavážeš konce a protáhneš jehlu tam, kde jsi skončila. Pokud bys chtěla zavazovat jinak, vyzkoušej nějaký pevný a co nejmenší uzlík a ten uvaž co nejblíž k již ušitým korálkům (abys ho nemusela protahovat dalšími korálky)

Druhé otázce moc nerozumím, ale podobná problematika se řeší tady: viewtopic.php?f=34&t=4676

myslím že vlasec se bude kroutit vždycky, na tvém místě bych vyzkoušela monofilovou nit nebo Nymo a možná se ti s nimi bude pracovat líp.

//EDIT: trochu jsem upravila název tématu, aby bylo jasnější o co v něm jde ;)
Uživatelský avatar
gianelle
Admin / Borkyně měsíce II
 
Příspěvky: 2803
Registrován: úte 09. čer 2009 14:54:44
Bydliště: Šumperk +- 7 km / občas Brno
Úroveň: Dammit, Jim, I'm a beader, not an admin!

Re: Jak odhadnout délku vlasce/nitě

Příspěvekod eni.ka » úte 09. srp 2011 18:25:13

Ďakujem za odpoveď *applause* *applause* *applause* , veď aj som si myslela, že sa "musí" nadviazať, dosť ťažko sa už pracuje s 1,5 metrom nie to ešte s 10 metrami. Zatiaľ ostanem pri vlásci, mám ho celý kotúč (100Metrov), tak musím využiť aspoň niečo. A pre začiatočníka je to myslím postačujúce.
eni.ka
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 14. črc 2011 14:09:01
Úroveň: uplny začiatočnik

Re: Jak odhadnout délku vlasce/nitě

Příspěvekod gianelle » úte 09. srp 2011 18:30:03

to jo, a myslím že nejen pro začátečníka, znám i celkem dost "borců" co šijí na vlasci, protože se jim s ním pracuje líp než s jinými druhy návlekových materiálů.
Uživatelský avatar
gianelle
Admin / Borkyně měsíce II
 
Příspěvky: 2803
Registrován: úte 09. čer 2009 14:54:44
Bydliště: Šumperk +- 7 km / občas Brno
Úroveň: Dammit, Jim, I'm a beader, not an admin!

Re: Jak odhadnout délku vlasce/nitě

Příspěvekod setapouch » úte 09. srp 2011 19:44:11

Aký "recept" použiť, aby sa mi vlásec nekrčil, potom sa zauzľuje?
Nikdy jsem to nezkoušela, protože jsem s vlascem skončila dřív, než jsem začala s šitím...ale vzpomínám si, že tu kdysi děvčata doporučovaly vypnout ho nad párou ( třeba nad rychlovarnou konvicí), samozřejmě tak, aby ses nepopálila.
Furt se něco děje...
http://www.vrbabinka.cz
setapouch
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 2004
Registrován: stř 08. črc 2009 22:21:14
Bydliště: Vrchy
Úroveň: pokročilý student, dobře míněné rady a kritiky se přijímají

Re: Jak odhadnout délku vlasce/nitě

Příspěvekod Kalupinka » úte 25. říj 2011 11:59:56

S délkou jsem bojovala taky. Pak mi dobrá dušička poradila navazování tkalcovským uzlem. Je extrémě jednoduchý, pevný a hlavně-malý. Proleze i mrňavým rokajlem. Holky, jaký uzlík používáte vy?
Kalupinka
 
Příspěvky: 78
Registrován: pon 27. pro 2010 22:13:26
Bydliště: Velké Pavlovice
Úroveň: stále pokročilý začátečník

Re: Jak odhadnout délku vlasce/nitě

Příspěvekod AndreaM » úte 25. říj 2011 12:10:16

Kdo nikdy nenavazoval, nešil! :D
http://www.fler.cz/cathala
facebook - Korálkový svět
Uživatelský avatar
AndreaM
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 706
Registrován: pát 15. dub 2011 20:18:02
Bydliště: Brno
Úroveň: Korálkové embryo |

Re: Jak odhadnout délku vlasce/nitě

Příspěvekod Harikato » úte 25. říj 2011 19:15:49

Já jsem úplně náhodou přišla na takovou šikovnou vychytávku jak na pokroucený vlasec. Dřív jsem také napařovala nad rychlovarnou konvicí, ale než se voda uvařila... Jednou jsem dost spěchala a protože si při šití svítím malou lampičkou, zkusila jsem vlasec jemně přetáhnout přes tu bodovku. Vlasec byl vcukuletu jak struna. Jen to chce vychytat tu žárovku, aby to nebylo moc teplé.
Harikato
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 11. bře 2011 21:43:36

Re: Jak odhadnout délku vlasce/nitě

Příspěvekod MartaZ » pát 12. dub 2013 9:26:31

tak to zkusím, to je dobrý nápad, dík
MartaZ
Nový člen fóra
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 11. dub 2013 12:15:38

Re: Jak odhadnout délku vlasce/nitě

Příspěvekod vera714 » pát 12. dub 2013 21:45:47

tiež nerada naväzujem, jediná finta, ktorá by sa ti mohla hodiť a dá sa použiť napr. pri nejakej dutinke je, že si namiesto dĺžky, s ktorou sa ti dobre šije odstrihneš jej dvojnásobok a šiť začneš od stredu a keď "minieš" jeden koniec vrátiš sa do stredu a pokračuješ do druhej strany
ušetrí to len jedno naväzovanie ale aj to je niečo :D
mimochodom tiež šijem na vlasci
Uživatelský avatar
vera714
 
Příspěvky: 277
Registrován: pát 12. čer 2009 6:46:35
Bydliště: Liptovský Mikuláš


Zpět na Komponenty a návlekový materiál

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron