Rady pro začátečníka

Obecná diskuze o korálcích a korálkování

Rady pro začátečníka

Příspěvekod Janca87 » stř 14. zář 2011 15:20:47

Ahojte holky. Rozhodla jsem se, že začnu s korálkama. Delší dobu mě to láka a teďka se potřebuju zabavit, tak tohle bude to pravé. Jenže o tom nic nevím. Otevřu e-shop s korálkama a je tam toho strašně moc. Co třeba znamená, když je u rokajlu napsané 9/0? Co je lepší na náhrdelník/náramek - nylonové lanko, drátek? Jak poznám, jak tlustý drátek si mám koupit? Jaké kleště? Kulaté, ploché? No je toho hrozně moc... Poraďte, jak jste začínali vy? Dík za každý názor a radu!
Janca87
Nový člen fóra
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 14. zář 2011 15:14:53
Úroveň: úplný začátečník

Re: Rady pro začátečníka

Příspěvekod renda » stř 14. zář 2011 15:42:48

Ale to tu všechno přece je ;)
ty velikosti třeba tady viewtopic.php?f=23&t=834&p=6481&hilit=velikosti+rokajlu#p6481 a
viewtopic.php?f=4&t=6778&p=56239&hilit=velikosti+rokajlu#p56239
dráty třeba viewtopic.php?f=4&t=1784&p=14114&hilit=n%C3%A1zory+ohledn%C4%9B+s%C3%ADly+nerez+dr%C3%A1tku#p14114 apak je tu i o Ag drátu a celý téma Osteofix, ale už si hledej sama, je tu toho ještě víc ;)
Uživatelský avatar
renda
Stálý člen fóra
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned 14. úno 2010 9:22:08
Bydliště: Brandýs nad Labem
Úroveň: pomalu se učím a vítám rady i kritiky

Re: Rady pro začátečníka

Příspěvekod gianelle » stř 14. zář 2011 15:46:55

Doporučuju nejdřív prostudovat zdroje na fóru, protože většina dotazů, na které se ptáš, zde byla již zodpovězena -
velikosti rokajlu se řeší tady: viewtopic.php?f=4&t=5166&hilit=velikosti+rokajlu#p39629, ohledně drátků tady máme celou jednu sekci: viewforum.php?f=35 a ohledně práce s lankem a vlascem taky: viewforum.php?f=73
Jestli je lepší drátek nebo lanko - to záleží jaké technice se chceš věnovat a jakou máš představu o hotovém výrobku. Obecné pravidlo, že na toto lanko, na toto vlasec a na toto drát asi neexistuje.
To samé s kleštěma, ale jako základ považuju pořádné štípačky, kulaté ketlovací kleště a ploché kleště bez zoubků.
.. a pokud budeš mít další dotaz, tak se zeptej v příslušném tématu - když se tu už něco řeší, není potřeba to řešit na dvou místech zároveň.

Nicméně dobrá rada pro začátečníka se hodí vždycky, takže já jsem začínala asi ... hodně težko. Těžké to nebylo, měla jsem radost z každého umotaného kousku, ale v době kdy jsem si poprvé hrála s korálky byl problém vůbec sehnat pořádný materiál a pomůcky, nemluvě o informačních zdrojích, literatuře ... a brouzdat hodiny po netu s vytáčeným připojením se moc dobře nedalo. Moje první kleště byly ploché se zoubkama a úzkou špičkou z tátovy sady nářadí a k nim laciný pozinkovaný drát z železářství. Dokonce jsem se tím naučila dělat celkem slušná ketlovací očka. V místním obchodě pak dostali úžasnou novinku - ketlovací jehly a nýty, jenom v jednom pokovu ... bylo mi jedno v jakém a jestli mi ladí se zbytkem komponentů, které mám - prostě jsem je měla. A čas šel a já si furt hrála ... a pak jsem našla Rooyu a jedno starší fórum s infowebem o korálkách, kde byl přehled základních technik a komponentů. A pak už to šlo samo ... :D

Kdybych měla něco poradit naprostému začátečníkovi, tak asi ať si pořídí nějakou kvalitní knihu, kde najde přehled základních technik a práce s komponenty a nebo ať navštíví kurz. Jde to i samostudiem, ale dá se tím ušetřit spousta času.
Další věc - nezanedbávat zásobování - když není z čeho, tak se špatně tvoří. A zejména u komponentů. Není nic horšího než když se plni nadšení pustíte do výroby čehokoliv, třeba náušnic, a udeláte jedny ... líbí se vám, tak uděláte druhé, třetí, desáte ...a pak zjistíte že máte jenom jeden pár náušnicových háčků.
A hlavně neodbývat práci. I když děláte sami pro sebe, snažte se pořád posouvat dopředu, stejnoměrná ketlovací očka, pevné utažení, ladící komponenty ... jsou to detaily, ale podstatné ;)
Uživatelský avatar
gianelle
Admin / Borkyně měsíce II
 
Příspěvky: 2803
Registrován: úte 09. čer 2009 14:54:44
Bydliště: Šumperk +- 7 km / občas Brno
Úroveň: Dammit, Jim, I'm a beader, not an admin!

Re: Rady pro začátečníka

Příspěvekod Janca87 » stř 14. zář 2011 17:31:54

Děkuju za info. Určitě si to tu všechno projdu.
Janca87
Nový člen fóra
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 14. zář 2011 15:14:53
Úroveň: úplný začátečník


Zpět na Korálky obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron